مرکز آموزش

Dedicated IIS application pool چیست؟

وب سرور IIS از سرویس های سیستم عامل ویندوز سرور محصول شرکت مایکروسافت جهت افزایش کارایی، پایداری و امنیت وب سایت ها از ابزاری تحت عنوان Application Pool برای ایزوله کردن پروسه هر وب سایت استفاده می نماید. مفهوم ایزوله سازی محاسبات به این معناست که …


وب سرور IIS از سرویس های سیستم عامل ویندوز سرور محصول شرکت مایکروسافت جهت افزایش کارایی، پایداری و امنیت وب سایت ها از ابزاری تحت عنوان Application Pool ابرای ایزوله کردن پروسه هر وب سایت استفاده می نماید. مفهوم ایزوله سازی محاسبات به این معناست که برای مثال کدهای وب سایت مشتری الف در یک فرایند اجرا و محاسبه شده و کدهای وب سایت مشتری ب نیز به صورت کاملا جداگانه در فرایندی مستقل اجرا می گردند.

وب سرور IIS به طور معمول قادر است تا تمامی فرمت های استاندارد مانند HTML استاتیک و … را به راحتی پردازش کند. اگر بازدیدکننده ای به وب سایت شما رفته و قصد مشاهده فایل index.html را داشته باشد، هسته مرکزی وب سرور IIS فایل مورد نیاز را از حافظه بازیابی کرده و پس از پردازش آن، نتیجه را به مرورگر بازدیدکننده ارسال می کند.اما وب سرور برای پردازش کدهای داینامیک و یا اسکریپت های فایل بیس مانند ASP و یا ASP.Net، درخواست ها را به یک Application Pool ارجاع می دهد. Application Pool با روند پردازشی مستقل و جداگانه، میزبان مناسبی برای پردازش این نوع کدهای داینامیک می باشد. با استفاده از این قابلیت شرکت های ارایه دهنده خدمات میزبانی اشتراکی می توانند با در نظر گرفتن Application Pool های اختصاصی برای هر وب سایت، تدبیری بیاندیشند تا کدهای هر وب سایت با استفاده از شناسه ای منحصربفرد از یکدیگر جدا شده و به صورت مستقل اجرا می شوند.

تصویر فوق سناریویی بدین صورت را به تصویر می کشد که در آن درخواست هایی که برای Domain1.com ارسال می گردند، مستقیما بر عهده Application pool قرار میگیرد که مختص به تنها Domain1.com می باشد. این قابلیت برتری های مهمی مانند پایداری بیشتر و امنیت بالا را برای کل سیستم به ارمغان می آورد که در ادامه توضیحات بیشتری در این زمینه ارایه شده است :

- در صورتی که وب سایت Domain1.com با کدهای ASP نامناسب و سنگینی نوشته شده باشد که باعث هنگ کردن مراحل پردازش گردند، این مشکل تنها در حیطه Domain1.com رخ خواهد داد و به هیچ وجه بر روی روند محاسبات Domain2.com تاثیری نمی گذارد. زیرا کدهای Domain2.com در Application pool جداگانه و مستقل خود اجرا می شوند.

- سطح دسترسی های هر وب سایت فقط مختص به کاربران خود خواهد بود، بنابراین محاسبات انجام شده ای که تحت Application Pool سرویس Domain1.com رخ داده اند، بر روی فایلهای Domain2.com اعمال نخواهند شد.

- اگر وب سایت Domain3.com اقدام به انجام عملیات مخرب یا غیر مجازی نماید، تمامی کدهایش تحت شناسه منحصر بفرد کاربری آن اجرا می گردند. این امر به شرکت های هاستینگ کمک می کند تا افراد خاطی و مسئول را به سرعت شناسایی نمایند.

شرکت ایران هاست نیز با استفاده از این قابلیت در تمامی پلان های میزبانی اشتراکی خود، سعی در افزایش پایداری، امنیت وسرعت کارکرد وب سایت های تحت میزبانی خود دارد.

بسیاری از افراد اکثرا در تشخیص User ID که کد های ASP خود تحت آن ها به اجرا در می آیند، دچار اشتباه می شوند. این موضوع به دلیل برخی وجود سوتدبیر هایی از مقالات درج شده در سایت مایکروسافت می باشد. مقالات ارایه شده توسط مایکروسافت معمولا شامل مطالب مفید و دقیقی می باشند، اما اکثر آن ها در مورد زمانی است که وب سایت شما در یک سرور اختصاصی میزبانی شده است و توضیحی در مورد نحوه نام گذاری User ID های Application Pool در میزبانی های اشتراکی ارایه نشده است.

در وب سرورهای ویندوزهای 2003 و 2008 برای هر وب سایت ایجاد شده به صورت پیش فرض یک Application Pool اختصاصی ایجاد می شود و این Application Pool پیش فرض تحت کاربری پیش فرض NETWORK SERVICE اجرا می گردد (این کاربر در نسخه های قبلی IIS به نام ASPNET بود). در صورتی که تنظیمات به همین صورت پیش فرض رها شوند، کد تمامی وب سایت ها، تحت نام کاربری NETWORK SERVICE به اجرا در آمده و در نتیجه هر کاربر می تواند به فایل های سایر وب سایت ها دسترسی داشته باشد. این امر موجب کاهش ضریب امنیتی و همچنین پایداری سرویس ها می گردد. در میزبانی های اشتراکی شرکت ایران هاست نیز از این تنظیمات پیش فرض استفاده نشده و تدابیری اندیشیده شده است تا کدهای هر وب سایت تنها تحت شناسه کاربری مختص به خود اجرا شده و هیچ یک از کاربران قادر به دستیابی به فایل های وب سایت های دیگر نباشد.

منبع :

http://knowledge.3essentials.com

 


آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟  پرینت این مقاله

در همین زمینه


هاست چیست؟

  وب هاستینگ همان چیزی است که وقتی می خواهید وب سایت تان روی شبکه بین المللی (اینترنت) برای...

تفاوت هاست لینوکس با ویندوز چیست؟

  در زمینه میزبانی وب همواره ۲ سیستم عامل مهم وجود داشته است: ویندوز و لینوکس کدام سیستم برای...

آیا امکان ارتقا فضای میزبانی در آینده وجود دارد؟

بله، شما در هر زمان می توانید تفاوت هزینه بسته های مورد نظر را پرداخت و بسته های خود را ارتقا...

دامنه ام را در شرکت دیگری ثبت کرده ام آیا می توانم فضای میزبانی را از شما تهیه کنم؟

بله، برای این موضوع کافیست بسته مورد نظر خود را سفارش دهید. سپس ایمیلی برای شما ارسال می شود که...

اتصال وب سرویس سرور به ماژول پرداخت بانکی

جهت اتصال سرویس میزبانی خود به درگاه بانکی لازم است تا شما علاوه بر عقد قرارداد با بانک مورد نظر...