مرکز آموزش

FTP - اف تی پی چیست؟

 

FTP يکي از قديمي ترين پروتکل هاي اينترنت مي باشد که هنوز هم کاربرد زيادي دارد و در سال 1970 در اينترنت توسعه يافت. FTP مخفف FileTransfer Protocol ميباشد که يک پروتکل استاندارد در TCP/IP است. مانند HTTP که محتواي وب را منتقل مي کند يا SMTP که ايميل ها را منتقل مي کند FTP هم ساده ترين راه براي تبادل فايل از يک کامپيوتر به کامپيوتر ديگر مي باشد. يکي از کاربرد هاي FTP ، دانلود موزيک و برنامه هاي کاربردي از وب سايتها مي باشد. به خاطر استفاده اين پروتکل از يک پورت مجزا که پورت شماره 21 است عمل دانلود بسيار سريع انجام مي شود. مانند آدرسهاي وب سايتها، FTPهم آدرس مخصوص خود را دارد چون همانند يک وب سايت، اين پروتکل بر روي هارد ديسک کامپيوتر سرور فضاي مشخصي را اشغال مي کند. معمولاً اگر آدرس يک وب سايت مانند آدرس زير باشد:

http://www.domain.com

آدرس FTP آن سايت به اين صورت است:

ftp://ftp.domain.com

به دو طريق شما مي توانيد از اين پروتکل براي انتقال فايلها استفاده کنيد، يکي از راه مرورگر وب خود و ديگري بکارگرفتن نرم افزار مخصوص FTP که به آنهاFTP Client مي گويند. اما براي دسترسي به محتواي دايرکتوري FTP نياز به مشخصه کاربري يعني UserID و کلمه رمز يعني Password داريد که در هر دو روش بايد ابتدا آنها را وارد کنيد و پس از تأييد به انتقال فايل بپردازيد. ورود به بعضي از دايرکتوري هاي FTP براي کليه کاربرها آزاد مي باشد و نيازي به وارد کردن مشخصات کاربري نيست که اصطلاحاً آنرا ورود بصورت گمنام يعني anonymous مي گويند که تنها با وارد کردن آدرس ايميل خود مي توانيد به آن دايرکتوري دسترسي پيدا کنيد. پس از ورود، شما مي توانيد براي انتقال فايلها از دستوراتي مانند copy paste استفاده کنيد تا فايلي را دانلود و يا از سيستم خود به آن کامپيوتر بفرستيد يعني Upload کنيد، البته اين را در نظر داشته باشيد که در بيشتر سايتها شما مجاز به دانلود هستيد نه آپلود مگر اينکه آن دايرکتوري متعلق به خود شما باشد تا سطح دسترسي شما اجازه به آپلود فايل هم بدهد.

دقت کنيد که آپلود کردن يک فايل بزرگ از طريق مرورگرها توصيه نمي شود چه از لحاظ امنيتي و چه از نظر سالم ماندن فايل که بهتر است در اين موارد از نرم افزارهاي مخصوص استفاده شود. اينگونه برنامه ها در اينترنت بسيار زياد هستند که بعضي از آنها رايگان بوده و بعضي ها را هم بايد خريداري کنيد. هر کدام از اين نرم افزارها داراي مزايا و معايبي مي باشند اما دو تا از آنها که بيشترين کاربرد را در بين کاربران دارند عبارتند از: CuteFTP محصول Globalscape وWS_FTP توليد Ipswitch . براي اطلاعات بيشتر و يا دانلود آنها مي توانيد به وب سايت هاي ذکر شده مراجعه کنيد.

يکي ديگر از کاربردهاي پروتکل FTP ، استفاده طراحان و مديران وب سايتها براي انتقال محتواي سايتها مي باشد که در حال حاضر اين افراد بيشترين استفاده را از FTP دارند. زماني که شما فضايي را براي ميزباني سايت خود از يک شرکت سرويس دهنده اينترنت ISP اجاره مي کنيد، به شما حداقل يک آدرس FTP مي دهند تا عمل انتقال فايلها را از کامپيوتر خود به وب سرور و بالعکس انجام دهيد که بهتر است براي امنيت و حفظ فايلها حتماً از يک نرم افزار در اين زمينه استفاده کنيد. به همين منظور قصد داريم، چگونگي استفاده و انتقال محتويات يک وب سايت از طريق برنامه CuteFTP را براي شما آموزش دهيم تا با بکارگيري اين نرم افزار بتوانيد به راحتي محتواي سايت خود را منتقل و فايلها را مديريت کرده و با موفقيت وب سايت خود را راه اندازي کنيد.

 

 


آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟  پرینت این مقاله

در همین زمینه


مفاهیم اولیه دامنه و هاست

  دامنه - Domain دامنه یا دامین که نام یک سایت در اینترنت بوده و می تواند پسوندهای مختلف را...

DNS - دی ان اس چیست؟

  ساناد[۱] سرواژهٔ سامانهٔ نام دامنه[۲] (به انگلیسی: Domain Name System)، (به اختصار DNS , dns)...