مرکز آموزش

بررسی وضعیت ثبت دامنه های آی آر

1. وارد پنل دامنه های خود در Nic.ir شوید.
 
2. از منوی بالا برروی گزینه "دامنه ها » دامنه های من" کلیک کنید.
 
3. در این جا لیست تمام دامنه های شما نمایش داده می شود، روی دامنه مورد نظر کلیک کنید، حال وضعیت ثبت در نیک بصورت آنلاین درج و بررسی است.
 
دامنه های آی آر وقتی ثبت می شوند به ترتیب 3 مرحله و و ضعیت را به ترتیب پیدا می کنند:
 
1) رزرو شده (در انتظار تایید توسط واحد ثبت ، پرداخت شده) = در این حالت دامنه مشتری رزرو شده و واحد ثبت دامنه در Nic.ir باید اسم دامنه را بررسی و مورد تایید قرار بدهد. این فرآیند ممکن هست تا 48 ساعت طول بکشید.
 
2) دامنه رزرو گردیده است، برای تکمیل درخواست ثبت دامنه، مستندات نیاز است = در این حالت دامنه مشتری رزرو شده و واحد ثبت دامنه در Nic.ir دامنه را مورد بررسی قرار داده ولی برای ثبت دامنه درخواست ارسال مدارک توسط مشتری را داده است. لذا مشتری ظرف مدت 10 روز مهلت دارد که مدارک مورد نیاز برای ثبت دامنه را به info@nic.ir ارسال نماید.
 
3) ثبت شده و فعال است = در این حالت دامنه شما توسط واحد ثبت دامنه در Nic.ir تایید و ثبت گردیده است و فعال است، شما می توانید DNS های دامنه خود را تغییر دهید. توجه داشته باشید تنظیم شدن DNS ها ممکن است بین 24 تا 72 ساعت طول بکشد.

4) دامنه منقضی شده است = اعتبار دامنه به اتمام رسیده است و جهت تمدید اعتبار باید آن را تمدید کنید.

5) دامنه قفل شده است = دامنه منقضی شده و از زمان انقضاء دامنه بیش از 30 روز گذشته است، برای تمدید علاوه بر هزینه تمدید، هزینه قفل گشایی نیز باید پرداخت کنید. (آموزش نحوه قفل گشایی دامنه های آی آر)
 
توجه: برخی نام دامنه ها نیاز به ارسال مدارک ندارند و پس از بررسی اولیه تایید و فعال می شوند و بنا به تشخیص کارشناس نیک می باشد.
 

آموزش ارسال مدارک درخواست شده توسط Nic.ir

 
1) دامنه های آی آر پس از تایید توسط مرکز نیک، فعال می شوند و اتصال به هاست و DNS صورت می گیرد. یعنی زمانیکه دامنه رزرو شده باشد و فعال نشده باشد یا نیاز به ارسال مدارک داشته باشد دامنه غیر فعال خواهد بود و کار نمی کند.
2) دامنه های آی آر در زمان ثبت دامنه و پس از فعال شدن قابلیت تنظیم DNS را دارا هستند، یعنی در زمانی که دامنه فعال نشده یا نیاز به ارسال مدارک دارد DNS قابل تنظیم نمی باشد. 
3) دولت هاست فقط رابط مالی شما در Nic.ir می باشد و مشکلاتی مانند عدم ثبت و تایید مدارک، عدم تغییر DNS و مشکلات مرتبط به آن در دامنه های ملی صرفا از طریق Nic.ir قابل پیگیری می باشد لذا از ارسال تیکت های نامربوط به واحد پشتیبانی جدا خودداری کند. 
 
 

آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟  پرینت این مقاله

در همین زمینه


ثبت دامنه ایرانی آی آر

دامنه در حقیقت نام وب سایت شما می باشد که از دو قسمت نام و پسوند تشکیل شده است. پسوندهای بین...

چگونه یک دامنه را تمدید و یا به پنل خود منتقل کنم؟

برای تمدید و یا انتقال دامنه خود ابتدا رابط نماینده و رابط مالی دامنه رو از nic.ir بر روی شناسه...

نمونه متن تعهد برای ثبت دامنه های IR

برخی از دامنه ها در نیک باید توسط مدارک و تعهدنامه تایید شوند تا در آینده دامنه مربوطه به سازمان...

آموزش تغییر مالکیت (انتقال) دامنه های IR

توجه داشته باشید در طول فرآیند انتقال و تغییر مالکیت دامنه های IR، قابلیت تمدید دامنه غیر فعال می...

پس از منقضی شدن یک دامنه چه اتفاقی برای آن روی می دهد؟

پس از اینکه دامنه آی آر منقضی می شود تا ۶۰ روز شما برای تمدید دامنه خود فرصت دارید لذا در صورت...